مرکز فروش و نصب آسانسور منزل ( خانگی ) شرکت افرا صنعت

آسانسور ( بالابر ) و انواع آسانسور ها چیست ؟

آسانسور چیست ؟

آسانسور یا بالابر، اتاقک متحرکی است که به وسیله آن از طبقه‌ای به طبقات بالا روند و یا از طبقه بالا به پایین فرود آیند. به عبارت دیگر آسانسور تجهیزات حمل و نقل عمودی است که حرکت مردم و یا کالا بین طبقات را تسهیل می‌بخشد. آسانسور معمولاً به کمک موتور الکتریکی باعث حرکت عمودی کابین می‌شود.
این دستگاه برای جابه جایی اشخاص یا کالا، بین طبقات ساختمان و در طبقات مشخص عمل می کند که دارای کابینی است که ساختار، ابعاد و تجهیزات آن به اشخاص به سهولت اجازه استفاده می دهد و بین ریل های نصب شده عمودی با حداکثر انحراف 15 درجه حرکت می کند. این ماشین از یک اتاق که بین ریل های مستحکم قرار گرفته و سیم بکسل های فولادی متصل به آن و نیز وزنه تعادل تشکیل شده و توسط موتور گیر بکس یا جک هیدرولیک بحرکت در می آید.

شرکت و برند های معتبر دنیا در زمینه طراحی و تولید صنعت آسانسور به قرار زیر می باشد :

سایت آماری statista فهرست شرکت های برتر صنعت آسانسور و پله برقی از نظر میزان درآمد در سال 2014 را منتشر کرد. طبق این آمار شرکت اوتیس آمریکا رتبه اول کسب درآمد را در سال 2014 به خود اختصاص داده است و شرکت های میتسوبیشی ژاپن، شیندلر سوئیس، کونه فنلاند و تیسن کراپ آلمان در رده های بعدی قرار گرفته اند.


انواع آسانسور ها Elevator

  1. آسانسور کششی
  2. آسانسور های هیدرولیکی
  3. آسانسورهای وینچی
  4. آسانسور های مغناطیسی

طریقه کارکرد انواع آسانسور ها به چه صورت است ؟

  1. آسانسور کششی: آسانسوری است که از یک کابین آسانسور ، یک فلکه گیربکس چرخشی و یک وزنه تعادل که هر کدام در جهت مخالف هم بالا و پایین میروند تشکیل شده است.
  2. آسانسور هیدرولیک: سیستم جک هیدرولیکی باید تمامی کابین و مسافران را جا به جا کند. اغلب برای ارتفاعات کم و سرعت های کم کاربرد دارد و می تواند دارای وزنه تعادل نیز باشد.
  3. آسانسور وینچی: از دیگر انواع آسانسور است كه با زنجیر یا طناب فولادی آویزان شده و نیروی رانش به طریقی به غیر از اصطكاك به آن وارد می شود. در این نوع آسانسورها قاب وزنه وجود ندارد.
  4. آسانسورهای مغناطیسی: در این آسانسورها ریل‌ها و تجهیزات متصل شده روی دیوار چاه آسانسور با مغناطیس دائم نقش استاتور موتور و کابین آسانسور نقش روتور را ایفا می‌کنند. با اتصال جریان برق به استاتور، میدان مغناطیسی ایجاد و به روتور القا می گردد.
موتور گیرلس و گیربکس دار آسانسور
روی ادامه مطلب کلیک نمایید ...