آموزش تنظیم ارتفاع بالا و پایین موتور توبولار و ساید کرکره برقی

آموزش تنظیم ارتفاع حد بالا و پایین موتور توبولار و ساید کرکره برقی

در این مقاله شما با تنظیم کامل حد بالا و پایین کرکره بصورت کاملا تصویری و عملی آشنا شده و هر زمان بدون هیچگونه تخصصی قادر به تنظیم ( ریگلاژ ) بالا و پایین موتور کرکره برقی ساید و توبولار ( تیوبلار ) خواهید شد.

طریقه ( نحوه ) تنظیم ( ریگلاژ ) قسمت حد بالا و حد پایین موتور ساید کرکره برقی

میکروسوئیچ تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی یکی از قطعات روی موتور ساید می باشد :

میکروسوئیچ موتور ساید کرکره برقی
در زیر میکروسوئیچ باز شده موتور ساید را می بینید . در این عکس دو عدد چرخ دنده تقریبا طلایی رنگ می بینید. یکی از این چرخ دنده ها برای تنطیم بالا و یکی هم برای تنظیم پایین کرکره می باشد.
دو عدد چرخ دنده در تصویر زیر مشاهده می فرمایید. میکروسوئیچ سمت راست ( میکروسوئیچ طرف زنجیر خلاص کن موتور ) برای تنظیم بالای کرکره و میکروسوئیچ سمت چپ برای تنظیم پایین کرکره استفاده می شود.

تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی توسط میکروسوئیچ ( میکروسوییچ ) های قطع کن

بعنوان مثال جهت تنظیم حد بالای کرکره ابتدا توسط ریموت کرکره را به طرف بالا می بریم و هرجاکه میخواهید کرکره بایستد کلید توقف ریموت را می زنیم. سپس چرخ دنده طلایی رنگ سمت راست تصویر زیر را با دست به طرف قطع کن بالا میچرخانیم تا به قطع کن راست برخورد کرده و صدای تلق رله قطع کن را باید بشنویم. با این کار جهت بالای کرکره تنظیم می گردد.
برای تنظیم پایین هم از میکروسوئیچ سمت چپ با همین روش مذکور استفاده می کنیم.
میکروسوئیچ جداشده از موتور ساید کرکره برقی

تصویر میکروسوئیچ قطع کن تنظیم موتور ساید

رله میکروسوئیچ موتور ساید
موتور ساید از این قسمت به زنجیر اصلی صفحه پلیت متصل شده و قدرت خود را به زنجیر منتقل می نماید.
چرخ دنده پشتی موتور ساید کرکره برقی

طریقه ( نحوه ) تنظیم ( ریگلاژ ) قسمت حد بالا و پایین موتور توبولار کرکره برقی

موتور توبولار ( تیوبلار ) دارای دو سوراخ تنظیم میکروسوئیچ است که توسط آچار تنظیم میکروسوئیچ تنظیم خواهد شد. ابتدا تصاویر زیر را با دقت ملاحظه فرمایید.
طریقه ( نحوه ) تنظیم ( ریگلاژ ) قسمت حد بالا و پایین موتور توبولار کرکره برقی
در پکیج موتور توبولار قطعه ای به نام آچار تنظیم میکروسوئیچ موجود می باشد. در صورت نداشتن این قطعه می توانید از آچار آلن استفاده نمایید.
آچار تنظیم میکروسوئیچ موتور ساید
اگر خوب دقت کنید روی سر موتور توبولار ( تیوبلار ) دو عدد سوراخ وجود دارد که یکی برای تنظیم بالا و دیگری برای تنظیم حد پایین کرکره است.

چگونه میکروسوئیچ تنظیم بالا و پایین موتور توبولار کرکره برقی را تشخیص دهیم ؟

پس از نصب کرکره برقی روبروی موتور کرکره بایستید و به دو سوراخ سر موتور دقت نمایید. کنار این سوراخ ها دو عدد پیکان مستقیم ( فلش مستقیم ) قرار دارد که یکی از این پیکان ها طرف کرکره را نشانه گرفته و دیگری در جهت مخالف کرکره برقی را نشانه گرفته است. پیکانی که طرف کرکره را نشانه گرفته برای تنظیم پایین کرکره و پیکانی که بالای کرکره را نشانه گرفته جهت تنظیم بالای کرکره برقی می باشد.

حال می خواهیم حد پایین موتور توبولار را برای کرکره برقی اتوماتیک نصب شده تنظیم نماییم.

کنار میکروسوئیچ حد پایین موتور توبولار یک پیکان خمیده قرار دارد که روی دو سر این پیکان با علامت + و - نشان داده شده است. آچار تنظیم میکروسوئیچ را داخل سوراخ جهت پایین قرار می دهیم و آچار را در جهت منفی به اندازه بیش از ده دور می چرخانیم. ریموت را به طرف پایین می زنیم و همچنان میکروسوئیچ را به طرف منفی می چرخانیم. با این عمل موتور کرکره به پایین نرسیده متوقف می شود و اگر باز ریموت را به طرف پایین فشار دهید هیچ عکس العملی مشاهده نخواهید کرد.
حال به آرامی و با دقت میکروسوئیچ را به طرف مثبت بچرخانید. با این عمل خواهید دید که کرکره تکه تکه به سمت پایین حرکت می کند. این عمل را تا رسیدن کامل کرکره به زمین ادامه دهید تا تیغه کرکره برقی بصورت کامل روی همدیگر بنشیند. در نهایت موتور کرکره برقی توبولار شما برای حد پایین تنظیم شده است.
برای تنظیم حد بالا روش مشابه بالا را استفاده خواهیم کرد.

روی ادامه مطلب کلیک نمایید ...