قیمت فروش کفشک های غلطکی رولی ، ثابت و لغزشی آسانسور

انواع کفشک های غلطکی رولر ، ثابت و لغزشی آسانسور

کفشک آسانسور چیست و محل نصب آن کجاست ؟

کفشک راهنمای آسانسور در بالا و پایین کابین آسانسور و وزنه تعادل نصب می گردند و با حرکت در امتداد ریل های راهنما، نقش هدایت کننده را ایفا می کند. عملکرد و کیفیت کفشک های راهنما و ریل ها بیشتر از هر وسیله دیگری در سیستم آسانسور، بر روی راحتی حرکت تأثیر دارند.
محل نصب کفشک غلطکی روی کابین آسانسور

انواع کفشک های آسانسور عبارتند از :

  1. کفشک ثابت
  2. کفشک لغزشی
  3. کفشک غلطکی ( رولر )

کفشک های رولر ( غلطکی ) آسانسور

کفشک رولر دارای طراحی ویژه ای است که دارای بدنه فلزی محکم که غلتک ها روی آن نشسته که پشت هر یک از این غلتک ها فنر های جلو برنده ای که باعث می شود غلطک ها دايم به سه مقطع ریل بچسبد و حرکت کابین را بدون استرس گرداند .جنش رولر ها پلی اورتان می باشد و غلطک ها بر روی بلبرینگهای روغن کاری شده می چرخند . کفشک رولر روی ریل های خشک حرکت می نمایند و گارد فلزی روی رول ها ،غلتک ها را محافظت می کند. تعداد چرخش رول ها برای کابین نباید ار 450 دور در دقیقه تجاوز کند برای قاب وزنه نیز 950 دور ماکسیمم چرخش می باشد.
کفشک های رولر ( غلطکی ) آسانسور
کابین و قاب وزنه توسط کفشک در امتداد ریلهای راهنما حرکت می کنند ، این قطعات در وهله اول مانع از خروج کابین در مسیر تعیین شده و در وهله ی دوم هدایت کابین در امتداد ریلها می باشد. کفشکهای از نوع چدن بوده و دارای لنت کاملا صاف جهت هدایت دقیق کابین و قاب وزنه به دور از هرگونه حرکت اضافی می باشد. لنت های کفشکها می بایست دارای مقاومت کافی در برابر خوردگی ناشی از اصطکاک بر روی ریلها باشد در غیر این صورت خوردگی لنت های نامرغوب باعث افزایش تلورانس حرکت سطحی کابین ( در دو جهت چپ و راست و  عقب و جلو) شده و این قضیه باعث بهم خوردن تنظیمات آسانسور (علی الخصوص تنظیمات درب ها) میگردد در نتیجه خرابی های آسانسور افزایش خواهد یافت. مسئله دیگر پیچ تنظیم کفشک راهنمای کابین می باشد. این پیچ جهت ریگلاژ فاصله میانی لنت و بدنه کفشک بکار میرود، درواقع این پیچ باعث کاهش یا افزایش طول کفشک راهنمای کابین آسانسور شده و در صورتیکه کفشک از نوع نامرغوب انتخاب گردد این پیچ توانایی حفظ طول تنظیم شده را نخواهد داشت و درنتیجه فاصله لنت و کفشک بطور بی مورد کاهش و یا افزایش خواهد یافت که این مساله نیز همانند لنت باعث بهم خوردن تنظیمات آسانسور (علی الخصوص تنظیمات درب ها) میگردد .

در تصویر زیر تفلون داخلی کفشک ثابت و لغزشی را مشاهده می نمایید :

تفلون داخلی کفشک ثابت و لغزشی آسانسور

کفشک آسانسور

کفشک ثابت و لغزشی آسانسور

طریقه انتخاب و نصب درست و مناسب کفشک های آسانسور

  • برای سرعت تا 1 متر بر ثانیه از کفشک های لغزشی قابل تنظیم برای کابین و کفشک لغزشی ثابت برای قاب وزنه استفاده می کنیم.
  • برای سرعتهای بیش از یک متر برثانیه باید از کفشک های غلطکی یا همان کفشک رولر استفاده می کنیم. وجود کفشک رولر سبب کاهش صدای حرکت می شود و نیز کفشک های غلطکی کفیت حرکت را بالا می برد. کفشک رولر باعث کاهش اصطکاک می شود همین امر نیز موجب صرفه جویی انرژی می شود.

نکات ایمنی برای نصب کفشک های راهنمای آسانسور

  1. قبل از انتخاب کفشک باید به نوع آسانسور و سرعت و وزن آن توجه نماییم.
  2. ...
روی ادامه مطلب کلیک نمایید ...