فلکه هرزه گرد آسانسور کششی برای سیستم تعلیق

فلکه هرزه گرد ( کششی ) سیستم تعلیق آسانسور

فلکه هرزگرد ( هرزه گرد ) آسانسور چیست ؟

فلکه هرزگرد یا همان فلکه کششی آسانسور برای انتقال قدرت و حرکت به سیم بکسل به کار می رود . نیروی کششی ایجاد شده در اثر اصطکاک بین سیم بکسل و سطح شیارهای فلکه می باشد همچنین فلکه هرزه گرد برای تعلیق سیستم آسانسور به کار می رود.
فلکه هرزه گرد ( کششی ) سیستم تعلیق آسانسور افرا صنعت
برای متصل کردن سیم بکسل به مرکز کابین و مرکز وزنه تعادل می توان از فلکه گیربکس استفاده کرد که در این صورت بایستی از فلکه بسیار بزرگی که روی گیربکس نصب می شود استفاده نمود که باعث اشغال شدن مکان زیاد شده و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود لذا از دو فلکه کوچکتر، یکی برای گیربکس و یکی برای فلکه هرزه گرد استفاده می شود که بدین ترتیب فاصله بین کابین و وزنه تعادل فراهم می شود.
طریقه نصب فلکه هرزگرد و فلکه موتور آسانسور کششی افرا صنعت

مشخصات عمومی فلکه هرزگرد - کششی آسانسور

1. قطر فلکه هرزگرد آسانسور

نسبت بین قطر گام فلکه هرزگرد  حداقل 40 باشد. که این با بند 9-2-1 استاندارد ملی آسانسور، Bsو 17.1A مطابقت دارد.
حداقل نسبت بین قطر گام فلکه کششی و قطر اسمی سیم بکسل باید برابر 30 در 5655Bs ولی 32 در  17.1A می باشد.

2. جنس و مواد فلکه هرزه گرد آسانسور

به طور معمول از چدن برای فلکه استفاده می شود زیرا دارای قابلیت ریخته گری خوب، استحکام فشاری بالا، مستهلک ارتعاش، خواص لغزشی خوب، قابلیت حرکت یا ایست اضطراری دورانی و نیز مقاومت به خوردگی بالا می باشد.
سختی فلکه ریخته گری شده، بستگی به ترکیب شیمیایی آن دارد. برای مثال کلاس 40# (دارای استحکام کششی 40000psi) از سختی 180 تا 210 برینل برخوردار است. برای فلکه هرزگرد و پولی سیم بکسل حداقل سختی بین 160 تا 200 برینل قابل قبول است اما برای فلکه کششی به حداقل سختی بیشتری نیاز است که برای این منظور می توان از عملیات حرارتی یا سختی سنجی بهره برد. واضح است که سختی شیار فلکه از سطح آن کمتر است، در فلکه های عملیات حرارتی شده، سطح بیرونی فلکه باید از سختی قابل قبولی برخوردار باشد .
فلکه هرزگرد - کششی آسانسور افرا صنعت

طریقه متعادل شدن فاصله بین کابین و وزنه تعادل

نکته قابل توجه آن است که در فلکه های هرزه گرد، شیار ها نقش کشش ندارند و فقط برای هدایت سیم بکسل ها استفاده می شوند. نیروی کششی ایجاد شده بوسیله فلکه گیربکس متناسب با کاهش یا افزایش زاویه پیچش زاویه ای که سیم بکسل ها به دور حلقه گیربکس می پیچند ، کاهش یا افزایش می یابد.
محل نصب فلکه هرزه گرد بسیار مهم است و باید بگونه ای انتخاب شود که نیروی کششی مفید توسط فلکه گیربکس ایجاد شود. این محل به زاویه آلفا بستگی دارد. برای مشاهده جزئیات زاویه آلفا کلیک نمایید.
حداقل میزان زاویه پیچش بدور گیربکس، صد و پنجاه درجه است و باید فلکه هرزه گرد هم راستا و هم جهت آن قرار گیرد. 

نحوه نصب فلکه هرزگرد آسانسور

  1. در نصب فلکه هرزگرد آسانسور باید یک سری نکات مورد توجه باشد تا نصب آسانسور و حرکت آسانسور با مشکل مواجه نگردد. موارد به شرح زیر است:
  2. نصب فلکه هرزگرد باید کاملا مطابق با استاندارد ملی نصب آسانسور باشد
  3. ...

روی ادامه مطلب کلیک نمایید ...