فروش ریل سرد و گرم کابین و وزنه تعادل آسانسور

ریل راهنمای هدایتگر کابین و وزنه تعادل آسانسور

ریل آسانسور چیست و نحوه انتخاب انواع ریل چگونه است ؟

این ریل ها، اجزای فلزی با مقطع تی می باشند که برای هدایت کابین یا وزنه تعادل استفاده می شوند. انواع ریل ها از نظر اسمی عبارتند از T5 ، T9 ، T16 و T125 .
ریل راهنمای کابین و وزنه تعادل آسانسور
ریل های کابین محکم و از جنس فولاد می باشد. کابین به وسیله ابزاری به نام کفشک به این ریل ها متصل می شود . در طول مسیر ، این ریل ها از دو طرف به وسیله دو عدد روغن دان به صورت اتوماتیک روغن کاری می شوند
برای محکم کردن این ریل هابه بدنه چاه آسانسور از وسیله ای به نام براکت استفاده می شود . لازم به ذکر است در محل اتصال دو ریل به یکدیگر حتما قسمت نر و مادگی به صورت کامل به یکدیگر اتصال داشته باشند در غیر این صورت باعث خوردگی لاستیک کفشک ها می گردند.
وظیفه اصلی ریل های آسانسور هدایت کابین و قاب وزنه در آسانسورهای کششی بوده و وظیفه دوم ریلهای راهنمای کابین آسانسور ، مهار کابین آسانسور هنگام پاراشوت (ترمز اضطراری کابین) بوده بطوریکه وزن کل کابین و متعلقات آن به ریلهای راهنمای کابین (فقط) منتقل می گردد.
شاخه های ریل پنج متری بوده و برای هر شاخه ریل یک عدد پشت بند (fishplate) جهت اتصال به شاخه بعدی در نظر گرفته شده است ، سایزهای پشت بند منحصرا برای همان نوع مارک ریل ساخته شده است و پشت بند ریلهای مختلف قابل نصب بر یکدیگر نیستند.
پشت بند و براکت اتصال ریل به بدنه چاه آسانسور

مواردیکه می بایست در نحوه انتخاب ریل مناسب برای کابین و وزنه تعادل آسانسور دقت نمایید :

  1. ظرفیت آسانسور
  2. ارتفاع آسانسور
  3. سرعت آسانسور

با توجه به موارد بالا ریل های آسانسور را انتخاب می نماییم :

برای آسانسور های 1 الی 7 نفره بهتر است از ریل های T5 برای وزنه تعادل و ریل های T9 برای کابین استفاده نمایید. این ریل ها برای ارتفاع حداکثر برای 30 متر پیشنهاد می گردد و برای ارتفاع بیشتر از 30 متر و یا سرعت بالای 1.2 متر بر ثانیه با همین ظرفیت از ریل های T16 برای کابین استفاده شود بدلیل اینکه در صورت سقوط آسانسور ریل های T9 تحمل ایستادگی در برابر این فشار را ندارند.
برای آسانسور های 8 الی 12 نفره بهتر است از ریل های T9 برای وزنه تعادل و ریل های T16 برای کابین استفاده نمایید. این ریل ها برای ارتفاع حداکثر برای 50 متر پیشنهاد می گردد و برای ارتفاع بیشتر از 50 متر و یا سرعت بالای 1.6 متر بر ثانیه با همین ظرفیت از ریل های T125 برای کابین استفاده شود بدلیل اینکه در صورت سقوط آسانسور ریل های T16 تحمل ایستادگی در برابر این فشار را ندارند.
برای آسانسور های بالای 12 نفر بهتر است از ریل های T9 برای وزنه تعادل و ریل های T125 برای کابین استفاده نمایید. برای ریل های وزنه های تعادل از T16 استفاده نمایید.

روی ادامه مطلب کلیک نمایید ...