مرکز فروش و نصب ترمز اضطراری متصل به گاورنر آسانسور در زمان پاراشوت

انواع ترمز های اضطراری ( پاراشوت ) متصل به گاورنر آونگی و گریز از مرکز آسانسور

ترمز ( پاراشوت ) آسانسور چیست و محل نصب آن کجاست ؟

كابین هر آسانسور بوسیله سیم بکسل ( بوکسل ) ها یا زنجیر ها آویزان شده و بالا و پایین می رود. این کابین باید دارای یک سیستم ایمنی ماننده ترمز دستی خودرو باشد تا در زمان قطع برق یا سقوط آسانسور این ترمز عمل کرده تا مانع سقوط آزاد آسانسور گردد. به سیستم ترمز آسانسور پاراشوت گفته می شود . در این سیستم ترمزی آسانسور ، زمانیکه سرعت کابین به بیش از یک متر بر ثانیه رسید ترمز عمل کرده و کابین را متوقف خواهد کرد.
پاراشوت ( ترمز آسانسور ) مکانیزمی است که توسط قطعه ای به نام گاورنر ( سیستم کنترل کننده سرعت بالا ) در لحظه افزایش سرعت بیش از حد مجاز فعال می شود و دستور از طریق گاورنر به پاراشوت ها می رسد و ترمزها عمل خواهد کرد بطوریکه با قفل شدن روی ریل های راهنمای کابین یا وزنه تعادل، آنها را متوقف می کند.
گاورنر نصب شده در موتور خانه آسانسور

ترمزهای آسانسور چگونه از طریق گاورنر فرمان ترمز را دریافت می کند ؟

وظیفه گاورنر Overspeed Governor این است که مادامیکه کابین آسانسور با سرعت مجاز به جهت بالا و پایین حرکت می نماید هیچگونه عکس العملی از خودشان نشان نمی دهد اما زمانیکه سرعت کابین از حد مجاز تعیین شده ( که بر اساس بند ۵-۱-۱ استاندارد گاورنر آسانسور به شماره ۷۹۸۸ ) بالاتر رود گاورنر آسانسور فعال شده و ترمز اضطراری را بکار می اندازد.
نحوه عملکرد گاورنر بعد از بالارفتن سرعت

پاراشوت های آسانسور انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

ترمز ایمنی لحظه ای ( آنی ) : نوعی ترمز ایمنی است که با قفل شدن سریع روی ریل های راهنما باعث توقف کابین یا وزنه تعادل می شود. در این سیستم به محض فعال شدن سیستم پاراشوت، سیفتی گیرها با ریل آسانسور درگیر و در کسری از ثانیه (حداکثر طی حدود 40 الی 50 سانتیمتر) از حرکت کابین جلوگیری می کرد و کابین در یک لحظه متوقف می شد.
مشکلی که این سیستم در زمان فعال شدن پاراشوت بوجود می آورد، شوک شدیدی بود که به مسافرین کابین آسانسور وارد می شد.
ترمز ایمنی با اثر ضربه گیر : نوعی ترمز ایمنی است که با قفل شدن به ریل های راهنما به طور سریع عمل می کند ولی واکنش در کابین یا وزنه تعادل توسط ضربه گیر متعادل می شود.
ترمز ایمنی ( پاراشوت ) تدریجی : نوعی ترمز ایمنی است که سیستم آن در اصطکاک با ریل های راهنما طوری عمل می کند که باعث شتاب منفی کمتری می شود. وقتی سرعت کابین به صورت غیر عادی زیاد شود، توسط گاورنر فرمان گرفته و با حرکت بسیار نرم کابین آسانسور را در فاصله حرکتی بین 50 الی 70 سانتیمتر متوقف می کند، درست شبیه سیستم ترمز ABS خودرو های جدید.

از ویژگی های ترمز اضطراری آسانسور یا همان پاراشوت آسانسور به موارد زیر می توان اشاره نمود :

  1. ترمز باید توسط فنرهای فشاری و یا نیروی وزن عمل كند.
  2. ترمز توسط الكترومغناطیس و یا الكتروهیدرولیك باید باز شود.
  3. اگر جریان برق قطع شود باید حداقل دو وسیله مستقل الكتریكی كنترل كننده داشته باشد.
  4. در صورت قطع جریان برق، ترمز باید بلافاصله عمل نماید.
  5. ترمز باید طوری طراحی شده باشد كه توسط دست بتوان آن را باز كرد و با فشار دایمی توسط یك نفر این ترمز باز بماند.
روی ادامه مطلب کلیک نمایید ...